WYBORY SAMORZĄDOWE 2014

TWÓJ GŁOS SIĘ LICZY

Poznaj kandydatów z twojego okręgu wyborczego

Image not available
Image not available
Image not available
Image not available

plakaty wyborcze
Plakaty wyborcze w Sokółce (iSokolka.eu)

W Sokółce może dojść do drugiej tury wyborów na burmistrza miasta, a spora liczba wyborców pozna kandydatów na burmistrza Sokółki dopiero przy urnach - wynika z sondy przeprowadzonej przez portal iSokolka.eu. Osób, które jeszcze nie wiedzą na kogo oddadzą głos jest najwięcej.

Przez ostatnich kilku dni przeprowadziliśmy w centrum Sokółki sondę wśród mieszkańców. Pytaliśmy przypadkowe osoby o to, na kogo oddaliby głos w wyborach na burmistrza miasta. Udało nam się porozmawiać z około 120 osobami, z czego zaledwie 50 potrafiło udzielić nam jednoznacznej odpowiedzi. Wielu niezdecydowanych, po przedstawieniu im listy kandydatów, nie było w stanie wskazać swojego faworyta.

W naszym przedwyborczym sondażu głosy rozkładały się niemal po równo między Robertem Rybińskim a Piotrem Bujwickim. I to właśnie oni mieliby się zmierzyć w drugiej turze wyborów. Według sondażu Daniel Miszkiń to zdecydowany faworyt wśród najmłodszych wyborców, choć i osoby w średnim wieku, na stanowisku burmistrza Sokółki widziałyby młodą osobę. Przepytani przez nas mieszkańcy rzadziej wskazywali natomiast na Sławomira Sawickiego i Ewę Kulikowską.

Co istotne, najczęściej o oddaniu głosu na kandydata nie decydowały jego rzeczywiste osiągnięcia samorządowe i społeczne, a np. estetyka zdjęcia na bannerze, wykształcenie, wiek, czy rozpoznawalność. Można więc mniemać, że ten ostatni czynnik może przesądzić o wyniku wyborów. W tym rankingu wygraliby Piotr Bujwicki i Robert Rybiński.

- No ładne buźki na tych bannerach, ale co z tego. Powinni dać się poznać, wyjść do ludzi - stwierdził starszy pan. To opinia, jaką dało się słyszeć wśród starszej części społeczeństwa.

Największą grupą osób byli wyborcy niezdecydowani, którzy jeszcze nie wiedzą na kogo mogliby oddać głos. "Nie czytałam jeszcze programów wyborczych poszczególnych kandydatów", "mam jeszcze sporo czasu na zastanowienie", "żaden mnie na razie nie przekonuje" - to najczęstsze odpowiedzi na nasze pytanie. Nie brakowało też takich, którzy z przedstawionej przez nas listy kandydatów nie znali żadnego nazwiska. To przede wszystkim osoby starsze.

Zdecydowanie najmniejszą grupą osób są ci, którzy na wybory nie wybierają się w ogóle. Ich zdaniem to i tak niewiele zmieni. Ludzie ci mówili także, że nie darzą kandydatów na burmistrza żadnym zainteresowaniem.

Tymczasem w sondzie internetowej zamieszczonej w ubiegłym tygodniu na iSokolka.eu wygrał Piotr Bujwicki (24 proc.) przed Ewą Kulikowską (21,4 proc.) i Sławomirem Sawickim (19,7 proc.). Na kolejnych miejscach znaleźli się Robert Rybiński (11,2 proc.) i Daniel Miszkiń (8,2 proc.). Podczas głosowania doszło jednak do mobilizacji "elektoratów" w mediach społecznościowych i wśród znajomych (niekoniecznie z Sokółki).

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21.

(mby)

Nie wiesz jeszcze na kogo głosować? Zajrzyj do rubryki "Kandydaci" portalu wybory.iSokolka.eu.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

--- Reklama ---

--- Reklama ---

Wyszukiwarka