WYBORY SAMORZĄDOWE 2014

TWÓJ GŁOS SIĘ LICZY

Poznaj kandydatów z twojego okręgu wyborczego

Image not available
Image not available
Image not available
Image not available

Adam Byglewski (z prawej) i Mieczysław Baszko
(iSokolka.eu)

Z powstaniem terminalu firmy Adampol w Kundzinie jest bardzo wielki problem i został on stworzony przez starostę sokólskiego - że ta firma nie może tutaj powstać - powiedział dziś podczas konferencji prasowej na dworcu PKP w Sokółce wicemarszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko. - Kłamstwo. Kolejne kłamstwo pana marszałka - oburzył się Franciszek Budrowski, starosta sokólski.

Dziś działacze PSL zwołali konferencję prasową na dworcu kolejowym.

- Firma Adampol zwróciła się do mnie jako do przedstawiciela samorządu, bo nie może pod Sokółką zrealizować swojej inwestycji. Rozpocząłem działania wraz z Departamentem Rozwoju Regionalnego oraz Mienia i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego, żeby pomóc przedsiębiorstwu w przekształceniu terenu w Kundzinie na inwestycyjny. Prawie półtora roku temu było spotkanie na ten temat w Urzędzie Marszałkowskim. Zastanawialiśmy się nad tym, w czym moglibyśmy im pomóc. Firma mogłaby już funkcjonować w naszej gminie. Inne samorządy o takie rzeczy zabiegają. Jednak aktywności nie wykazał starosta, wręcz powiedział, że on nie chce, żeby firma Adampol powstała. Dla mnie to wielkie nieporozumienie - stwierdził Mieczysław Baszko.

- Ulokowaliśmy nasz terminal w innym miejscu, w Małaszewiczach, w województwie lubelskim. Wydaliśmy tam grubo ponad 100 mln zł. Tyle pieniędzy przewidzieliśmy na terminal w Kundzinie, na wyrobiskach żwirowych. Jak wiemy, były to tereny przemysłowe. W 2011 roku z niewiadomych dla nas powodów zamieniono te tereny na rekreacyjne. Jeżeli nas nie chcą, to nie musimy się na siłę wpychać. Nie zgadzam się jednak z takim postawieniem sprawy. Będziemy wspólnie razem z panem marszałkiem, z innymi samorządowcami, starać się o to, by zmienić przeznaczenie tego terenu na przemysłowe. Powodu na zmianę przeznaczenia tego terenu nijak nie możemy zrozumieć - mówił Adam Byglewski, prezes Adampolu. - Ta decyzja zapadła poprzez burmistrza, poprzez gminę Sokółka w porozumieniu z panem starostą - przyznał.

- Czy temat dzisiejszego spotkania tuż przed wyborami samorządowymi nie jest przypadkowy? - zapytaliśmy. - To się ciągnie od dwóch lat. Społeczeństwo powinno dowiedzieć się jak przedstawia się sprawa z powstaniem firmy - stwierdził Kazimierz Baszko.

O terminalu przeładunkowym, który miałby powstać w Kundzinie informowaliśmy obszernie jesienią 2012 roku (czytaj tekst Terminal Adampolu w Kundzinie. 55 hektarów torów i hal. Praca dla 280 osób [FOTO, WIZUALIZACJE]).

O komentarz w sprawie zwróciliśmy się do Franciszka Budrowskiego.

- Kłamstwo. To kolejne kłamstwo pana marszałka, który liczy na to, że ludzie, którzy się na tym nie znają w żaden sposób tego nie zweryfikują. Starostwo nie ma wpływu na plany zagospodarowania terenów w Kundzinie. One są w gestii pana burmistrza - odparł starosta.

- Skąd tak ostre sformułowania pod pana adresem? - zapytaliśmy. - To jest walka polityczna. Dla wyjaśnienia - po zakończeniu eksploatacji żwiru w Kundzinie wydaliśmy decyzję o rekultywacji tych gruntów do stanu używalności. I wydaliśmy ją zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego gminy Sokółka. Obecne plany zakładają, że będą tam tereny rekreacyjne. Dopiero po zmianie planu będzie tam można tworzyć obszary przemysłowe. Pan burmistrz Sokółki powinien zmienić te plany w ramach swoich kompetencji, to jest zadanie burmistrza. My tylko mamy pilnować rekultywacji po zakończeniu działalności żwirowni. Na dzisiaj kierunek rekultywacji ustalony decyzją starosty jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego tego terenu - wyjaśnił Franciszek Budrowski.

Aktualizacja, 13 listopada, godz. 9.36: - W uzupełnieniu, decyzja o uznaniu rekultywacji techniczno-biologicznej za zakończoną została wydana 23 września 2010 roku, a stała się prawomocna 15 października 2010 - dla Białostockich Kopalni Surowców Mineralnych, czyli poprzedniego właściciela nieruchomości Kundzinie. Natomiast Adampol kupił te działki 10 grudnia 2012 roku. Nie widzę związku pomiędzy oskarżeniami pana marszałka, a działalnością Starostwa Powiatowego, a dokładnie Wydziału Geodezji. Nie wiem więc, z czego może wynikać, że ja blokuję cokolwiek - stwierdził Franciszek Budrowski.

(ea)

Konferencja PSL na dworcu PKP w Sokółka:

Konferencja w Sokółce:

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

--- Reklama ---

--- Reklama ---

Wyszukiwarka