(iSokolka.eu)

Kto zostanie nowym starostą? To się okaże na pierwszej sesji - mówi Franciszek Budrowski, starosta powiatu sokólskiego. - Na pewno będzie to ktoś z PSL-u. Rozważane są trzy kandydatury - stwierdza Mieczysław Baszko, wicemarszałek województwa podlaskiego, lider PSL-u na Sokólszczyźnie.

Wybory do Rady Powiatu wygrali ludowcy, zdobywając siedem mandatów. Tuż za nimi, w sumie z sześcioma mandatami, znalazły się dwa komitety - Porozumienie Samorządowe 2014 oraz Wspólnota Samorządowa - związane z Franciszkiem Budrowskim. Ugrupowaniem decydującym o powstaniu przyszłej koalicji będzie Prawo i Sprawiedliwość, które obsadzi cztery miejsca w nowej Radzie. Po jednym mandacie zdobyły PO oraz Dialog i Współpraca.

Starostę wybiera Rada Powiatu. Może to być osoba spoza jej grona. W Sokółce od 16 lat funkcję tę pełni Franciszek Budrowski.

- Pan Bóg wie, jak to teraz wszystko wyjdzie. Jutro oczekujemy odpowiedzi od PiS-u - mówi starosta.

- Odbyły się już pierwsze rozmowy w sprawie przyszłej koalicji. Nie ukrywam, że po drodze bardziej nam z PiS-em, choć uzgodnienia będziemy także prowadzić z innymi ugrupowaniami. Od początku twierdziłem, że stanowisko starosty powinien obsadzać komitet, który zdobył najwięcej miejsc w Radzie Powiatu - tłumaczy Mieczysław Baszko.

PSL-owi wystarczą trzy mandaty, by stworzyć większościową koalicję w 19-osobowej Radzie. Najłatwiej można byłoby to zrobić właśnie z PiS-em. Wtedy funkcję starosty objąłby radny z PSL-u. Gdyby scenariusz wydarzeń tak się właśnie ułożył, starostą mógłby zostać np. Jerzy Omielan z Suchowoli, który osiągnął najlepszy wynik, zdobywając 826 głosów albo Stanisław Kozłowski, były burmistrz Sokółki. W takiej konfiguracji wicestarostą zostałby któryś z czterech radnych PiS.

- Na razie jest jeszcze za wcześnie, aby o tym mówić - stwierdza krótko Piotr Rećko, przyszły radny powiatowy. - Jeszcze nie ma oficjalnych wyników wyborów. Poczekajmy więc - dodaje Jarosław Hołownia, jego kolega z PiS. Na pytanie o to, czy wyobraża sobie pracę we wspólnej koalicji z Franciszkiem Budrowskim, Jarosław Hołownia odpowiada krótko: - Nie wyobrażam sobie.

- Wiem, że przyszli radni z PiS chcą zmian dla powiatu. To rozsądni ludzie - stwierdza Mieczysław Baszko.

- Wszystko okaże się na pierwszej sesji Rady Powiatu, którą zwołuje komisarz wyborczy w ciągu siedmiu dni od oficjalnego ogłoszenia wyników wyborów. Nie wiem, kto będzie przyszłym starostą. Nie jestem zawodowym politykiem, jak szef PSL-u - mówi Franciszek Budrowski.

Kluczowy dla całej sprawy może okazać się wynik wyborów na burmistrza Sokółki. O funkcję włodarza miasta rywalizują Piotr Bujwicki (Dialog i Współpraca, poparcie PiS) oraz Ewa Kulikowska (PSL).

(ea)

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

--- Reklama ---

--- Reklama ---

Wyszukiwarka