(iSokolka.eu)
(iSokolka.eu)

Mieszkańcy czterech gmin z powiatu sokólskiego wybiorą w niedzielę osoby, które przez kolejne cztery lata będą piastować funkcję wójta lub burmistrza. W gminach tych żaden z kandydatów nie uzyskał ponad połowy głosów w pierwszej turze. Sprawdź nasz wyborczy niezbędnik, w którym dowiesz się jak oddać ważny głos oraz dlaczego w czasie ciszy wyborczej nie należy "lajkować" profili kandydatów na Facebooku.

Aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się nasza komisja wyborcza, należy skorzystać z zakładki Okręgi Wyborcze serwisu wybory.iSokolka.eu, wybierając odpowiednią gminę i sprawdzając spis miejscowości oraz ulic.

Do dogrywki dojdzie w Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Suchowoli i Kuźnicy. W Sokółce o fotel burmistrza ubiegają się Piotr Bujwicki i Ewa Kulikowska. Dąbrowa Białostocka dokona wyboru pomiędzy Tadeuszem Ciszkowskim a Romualdem Gromadzkim. W Suchowoli mieszkańcy będą głosować na Kazimierza Marciszela albo na Michała Matyskiela. W Kuźnicy w wyborcze szranki staną Jan Kwiatkowski i Paweł Mikłasz.

Głosować w wyborach będzie można w niedzielę (30 listopada) od godziny 7 do 21. By móc wziąć w nich udział, potrzebny będzie dowód osobisty, który należy okazać przed komisją wyborczą. Możliwe jest także głosowanie na podstawie innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość, np. prawo jazdy, legitymacja studencka czy paszport.

W lokalu wyborczym otrzymamy jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów. Aby oddać ważny głos, należy postawić jeden znak X (lub krzyżyk) w kratce po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Każdy inny symbol niż "dwie przecinające się linie, których punkt przecięcia znajduje się w obrębie kratki" będzie powodował, że głos będzie nieważny. Głos będzie nieważny także wówczas, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Na 24 godziny przed wyborami zarządzona zostaje cisza wyborcza - od północy w nocy z piątku na sobotę do zakończenia głosowania, czyli do godz. 21 w niedzielę. Oznacza to, że w tym czasie nie można agitować, rozdawać ulotek, rozklejać plakatów i emitować w mediach ogłoszeń wyborczych. Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie. Jej złamaniem będzie na przykład polubienie profilu kandydata na Facebooku lub udostępnienie jego zdjęcia. Za złamanie tych zasad grozi grzywna. 

O wynikach wyborów będziemy informować na bieżąco na iSokolka.eu

opr. (mby)

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

--- Reklama ---

--- Reklama ---

Wyszukiwarka