(iSokolka.eu)

Serwis wybory.iSokolka.eu powstał z myślą o tym, by ułatwić mieszkańcom powiatu sokólskiego zdobycie kompleksowych informacji o sposobie głosowania i kandydatach na radnych, wójtów i burmistrzów. Jak z niego korzystać?

W tym roku wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 16 listopada. Głosować będzie można od godziny 7 do 21. Aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się nasza komisja wyborcza, należy skorzystać z zakładki Okręgi Wyborcze, wybierając odpowiednią gminę i sprawdzając spis miejscowości i ulic.

Kolejny krok, to sprawdzenie, kto kandydować będzie w naszym okręgu wyborczym. Informacje te znajdują się w zakładce Kandydaci.

Każdy z wyborców otrzyma aż cztery karty do głosowania - z nazwiskami kandydatów do Sejmiku Województwa Podlaskiego, Rady Powiatu, Rady Gminy oraz osób ubiegających się o stanowisko wójta (burmistrza). Aby głos był ważny, na każdej z kart można zaznaczyć krzyżykiem tylko jedno nazwisko.

W głosowaniu do Sejmiku i Rady Powiatu każdy głos oddany na kandydata jest też poparciem jego listy wyborczej. To, kto zostanie radnym, zostanie wyliczone na podstawie specjalnego algorytmu. Może się zdarzyć, że jeden kandydat zdobędzie więcej głosów od drugiego, ale nie wejdzie do Sejmiku bądź Rady Powiatu, bowiem na jego listę wyborcy oddadzą zbyt mało głosów.

Prawdziwa rewolucja dotyczyć będzie głosowania na kandydatów do Rad Gmin. Po raz pierwszy obowiązuje tu zasada okręgów jednomandatowych. Tak więc z każdego okręgu do rady gminy wejdzie tylko jedna osoba - ta, która otrzyma największą liczbę głosów.

Głosowanie na wójtów i burmistrzów odbędzie się według dotychczasowych zasad. Tak więc gminnym włodarzem zostanie osoba, która w pierwszej turze zdobędzie co najmniej 50 procent głosów plus jeden. W innym przypadku zarządza się drugą turę wyborów, do której przechodzą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów.

Wiadomo, że w powiecie sokólskim wszystko wyjaśni się 16 listopada w gminach: Krynki, Szudziałowo, Sidra i Janów, tam bowiem do wyścigu o fotel włodarza wystartowało po dwóch kandydatów. Znany jest też już wynik głosowania na wójta Korycina. Zostanie nim Mirosław Lech, jedyny, który zgłosił chęć uczestnictwa w wyborach.

Narzędziem przydatnym do korzystania z serwisu jest wyszukiwarka (w kolumnie po prawej stronie). Dzięki niej można sprawdzić, czy dana osoba kandyduje w wyborach lub też znaleźć potrzebne nam informacje, np. o ugrupowaniach wyborczych i komitetach.

* * *

Serwis pozwala również kandydatom na zaprezentowanie się przed wyborcami i rozszerzenie swojego wpisu na liście - o zdjęcie, biogram, informacje o programie i haśle wyborczym, a także o linki do stron internetowych i mediów społecznościowych, fotogalerie i multimedia.

Profile kandydatów, którzy zdecydują się na wykupienie usługi (jej cena wynosi 150 zł brutto), będą prezentowane jako pierwsze. O miejscu decyduje kolejność zgłoszenia.

Osoby chętne na skorzystanie z naszej oferty prosimy o kontakt mailowy z redakcją - pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

(ea)

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

--- Reklama ---

--- Reklama ---

Wyszukiwarka