Jerzy Omielan (z lewej) i Mieczysław Baszko
(iSokolka.eu)

Z negocjacjami w sprawie koalicji w Radzie Powiatu w Sokółce czekamy na to, jaka będzie decyzja na szczeblu centralnym dotycząca wyborów - mówi Krzysztof Jurgiel, lider podlaskiego PiS. - Najbardziej oczywista wydaje się koalicja PSL i PiS. Jednak nic pewnego nie można jeszcze powiedzieć - tłumaczy Jerzy Omielan, który w ostatnich wyborach samorządowych uzyskał rekordowe poparcie wyborców.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że PiS i PSL są już po słowie w sprawie zawarcia koalicji w przyszłej Radzie Powiatu.

Przypomnijmy, ludowcy zdobyli siedem mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - cztery. To wystarczy do utrzymania większości i wyłonienia zarządu. W takim przypadku PSL nominowałby osobę na stanowisko starosty. Inną opcją możliwą do realizacji byłaby koalicja komitetów skupionych wokół Franciszka Budrowskiego (Porozumienie Samorządowe 2014 oraz Wspólnota Samorządowa) oraz PiS. W takim układzie Prawo i Sprawiedliwość mogłoby nawet liczyć na fotel starosty. Pisaliśmy o tym wczoraj w tekście Kto zostanie nowym starostą sokólskim?

Póki co, nikt jednak nie chce oficjalnie potwierdzić, że doszło do zawarcia porozumienia. - Dziś może nawet zapaść decyzja w sprawie powtórzenia wyborów samorządowych. W wyborach do sejmiku w okręgu łomżyńskim było około 5 tysięcy nieważnych głosów. To nie do przyjęcia w kraju demokratycznym. Tak więc z negocjacjami w sprawie koalicji w Radzie Powiatu w Sokółce czekamy na to, jaka będzie decyzja na szczeblu centralnym - stwierdza Krzysztof Jurgiel.

- Na temat negocjacji nic nie wiem - ucina spekulacje Jerzy Omielan. - Nic jeszcze nie jest pewne.

Gdy pytamy o obsadę stanowiska starosty sokólskiego oraz o to, czy zgodziłby się ją objąć - jako radny z największym poparciem wyborców, Jerzy Omielan odpowiada: - Rozważyłbym taką propozycję bardzo poważnie, jednak na razie jest na to trochę za wcześnie. Natomiast chciałbym przy okazji podziękować wyborcom z gmin Korycin, Janów i Suchowola, którzy zdecydowali się na oddanie na mnie głosu w niedzielnych wyborach.

Rada Powiatu powinna zebrać się na pierwszej sesji najpóźniej w siedem dni po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów. Sesję zwołuje komisarz wyborczy. Starosta i zarząd powinni zostać wybrani przez radnych w ciągu trzech miesięcy.

(ea)

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

--- Reklama ---

--- Reklama ---

Wyszukiwarka