(iSokolka.eu)
(iSokolka.eu)

Premier Donald Tusk podpisał dziś rozporządzenie w sprawie wyborów samorządowych. Odbędą się one 16 listopada, a ewentualna druga tura - 30 listopada.

Druga tura wyborów samorządowych dotyczyć może burmistrzów i wójtów. Decyzja premiera ma się ukazać w Dzienniku Ustaw 27 sierpnia 2014 r. Z tym dniem formalnie rozpocznie się kampania wyborcza - czytamy na stronie premier.gov.pl.

Zarządzone wybory będą się nieco różnić od poprzednich. Po raz pierwszy wybory do rad gmin (oprócz miast na prawach powiatu) odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. Jak wyjaśnił sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki, w każdym okręgu będzie do zdobycia jeden mandat - otrzyma go kandydat, na który zdobędzie najwięcej głosów.

Dotyczy to wszystkich gmin z powiatu sokólskiego.

Każda gmina została podzielona na tyle okręgów wyborczych, ilu radnych ma być w niej wybranych. W gminach do 20 tys. mieszkańców do obsadzenia będzie 15 mandatów, w gminach do 50 tys. mieszkańców (w naszym powiecie chodzi tylko o Sokółkę) - 21 mandatów.

Głosowanie do rady powiatu przebiegać będzie na tych samych zasadach co dotychczas.

Mieszkańcy wybiorą też - podobnie jak w 2010 roku - wójtów i burmistrzów.

W sumie każdy z wyborców otrzyma cztery karty do głosowania: na radnych do sejmiku województwa, do rady powiatu, do rad gmin oraz na wójta (burmistrza).

Lokale wyborcze mają być czynne od godziny 7 do 21.

(ea)

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

--- Reklama ---

--- Reklama ---

Wyszukiwarka